x
Elektrolife Žiema 2017

LOBIS KIŠENĖJE

Išsami instrukcija, kaip ir kuo fotografuoti žiemą

Teksto ir nuotraukų autorius Orijus Gasanovas.

„Keliauju kelis kartus per mėnesį ir iš kiekvienos kelionės parsivežu šimtus nuotraukų. Fotografuoju su „iPhone“, mano nuotraukas gerai vertina net patyrę fotografai, jos dažnai publikuojamos žurnaluose“, – sako Orijus ir žada „Elektrolife“ skaitytojams atskleisti svarbiausius dalykus, kuriuos reikia žinoti fotografuojant mobiliaisiais telefonais žiemą.

Šiais laikais žmonija per dvi minutes nufotografuoja daugiau vaizdų nei per visą XIX amžių. Ir net 95 procentai fotografijų padaromos mobiliaisiais telefonais!

Fotografuoti žiemą – tam tikras iššūkis. Iš pirmo žvilgsnio mažiau detalių ir spalvų, tačiau tai puiki proga įamžinti minimalistinius peizažus arba išmėginti juodai baltos fotografijos poeziją. Žiemos saulėtekiai ypatingi – prie neužšalusių vandens telkinių dažnai tvyro nuostabus rūkas. Pasitelkus šiek tiek fantazijos, ir gamtoje, ir mieste galima padaryti ypač įdomių nuotraukų.

Šalčio ir šilumos kontrastas

Nuotraukoms šaltis nekenkia, tačiau kenkia drėgmė: iš šaltos aplinkos atėjus į šiltą ore esantys vandens garai kondensuojasi ant vėsaus telefono korpuso, objektyvas aprasoja ir nuotraukos bus neryškios. Palaukite, leiskite telefonui „apšilti“ ir nuvalykite stikliuką švelnios medžiagos skiaute.

Šviesa

Taisyklė paprasta – kuo daugiau šviesos, tuo geriau. Jei jūsų telefone nėra blykstės ir nuotraukos atrodo tamsokos, neskubėkite jų trinti. Yra programėlių, leidžiančių pakoreguoti nuotraukas, tad pašviesinus jos bus kuo puikiausios. Jei yra galimybė, pasistenkite, kad fotografuojamas objektas būtų apšviestas. Ir nebūtinai tiksliai iš priekio: dažnai įdomesni kadrai gaunasi, kai šviesa krenta iš šono, arba net visiškai iš nugaros – siluetai šviesiame fone gali atrodyti labai meniškai.

Kai daug sniego, aplinka būna itin šviesi, o mobiliojo telefono fotoaparatas teikia prioritetą vidutiniams tonams ir dėl to sniegas nuotraukose dažniausiai atrodo pilkšvas – per trumpai automatiškai išlaikoma. Bet rimtesni telefonai turi išlaikymo korekcijos funkciją, taigi nustatymuose kiek pailginę išlaikymą išspręsite ir šią problemą.

Žiemą dėl sniego dažnai net naktį būna šviesu. Todėl kiek pasitreniravę padarysite ir nuostabių naktinių peizažų nuotraukų.

Spalvos

Jei jūsų nuotraukos atrodo tarsi darytos niūrią dieną ar per miglą, telefono nustatymuose teks pakeisti keletą parametrų. Padidinus kontrastą, nuotraukos taps ryškesnės.

Jei norite, kad apsiniaukusią dieną darytos nuotraukos nebūtų nuobodžiai pilkos, pasistenkite į kadrą įtraukti įvairius ryškiaspalvius objektus.

Atstumas

Telefonų kameros turi skaitmeninio priartinimo galimybę. Nors kartais, pavyzdžiui, fotografuojant laukinius gyvūnus, ši funkcija labai patogi, taip priartintas vaizdas dažnai būna ne toks kokybiškas. Juk priartinant skaitmeniniu būdu pats objektyvas niekur nejuda, tiesiog matomas vaizdas „ištempiamas“ ir padidinamas. Norint detalaus vaizdo, geriau prie fotografuojamo objekto priartinti patį telefoną.

Susiliejusios nuotraukos

Kai šviesos mažoka, pakanka menkiausio rankos virptelėjimo ir nuotrauka išeina neaiški, „išplaukusi“. Tamsesnėje aplinkoje reikalingas ilgesnis išlaikymas, tad bet koks judesys tuo metu gali sugadinti kadrą. Stenkitės, kad ranka nesujudėtų. Puikiai padės tvirta atrama, pavyzdžiui, siena, stalas ar medis. Nuspaudę fotografavimo mygtuką neskubėkite jo atleisti, sulaukite, kol ekrane pasirodys jau nufotografuotas kadras.

Jei norite kokybės, netaupykite telefono atminties. Fotografuodami pasirinkite didžiausią raišką, kokią tik leidžia jūsų telefonas.

Trukdžiai

Įsitikinkite, kad telefono dėklas netrukdo fotografuoti. Kartais, naudojant net ir skaidrius dėklus, blykstė gali atsispindėti ir nuotraukose matysis šviesios dėmės ar rūkas. Dažnai neryškių nuotraukų priežastis – nešvarus objektyvo stikliukas. Prieš fotografuodami nuvalykite nuo jo pirštų antspaudus.

Kompozicija

Rekomenduojama laikytis trečdalio taisyklės – stenkitės, kad objektas būtų ne kadro viduryje, o šiek tiek šone. Tokios nuotraukos bus įdomesnės. Jei fotografuosite žmogų, pasistenkite, kad pirmame trečdalyje nuo nuotraukos viršaus būtų jo akių linija. Įsivaizduokite būsimą nuotrauką kertančias linijas – dvi horizontalias ir dvi vertikalias, kurios kadrą padalija trečdaliais. Fotografuojant kai kurių modelių telefonais net ir įsivaizduoti nereikia – prietaisas pats ekrane rodo rėmelį: fotografuojamas objektas turėtų būti ne pačiame nuotraukos viduryje, o ten, kur horizontalios ir vertikalios linijos susikerta.

Programėlės

Yra begalė nemokamų programėlių išmaniesiems telefonams, leidžiančių įdomiai ir paprastai koreguoti nuotraukas: „Instagram“, „PiXIr-o-Matic“, „Photoshop Express“, tai galima padaryti ir internete naudojant programas „Picasa“, „Fotoflexer“, „Pixlr“. Programos būna ne tik naudingos (ištaiso fotografo klaidas ir „išgelbsti“ per tamsias nuotraukas), bet ir nuotaikingos: pavyzdžiui, „Comic Touch Lite“ leidžia nufotografuotus vaizdus papildyti įrašais „burbuluose“ ir taip paversti nuotraukas smagiais komiksais. O štai programėle „Funny Face“ nufotografuotus veidus galima „pagražinti“ vaizdą iškreipiant lyg kreivame veidrodyje. Fotografuojant pravartu būti įjungus GPS, kad kartu su nuotrauka būtų įamžinta ir vieta, kurioje ji daryta. Praėjus tam tikram laikui bus įdomu pasižiūrėti, kur keliavote ir ką veikėte.

Optiniai priedai

Tam, kad „telefoninės“ nuotraukos būtų įvairesnės, sukurta nemažai priedų: priartinančių „zoomų“, plačiakampių ar makrofotografijai skirtų lęšių, lengvai tvirtinamų prie telefono. Eksperimentuodami su jais padarysite ne tik įdomesnių kadrų, bet ir patirsite tikrą fotoentuziasto džiaugsmą.

 

Tobuliausias melagis

Kodėl visos moterys nori, kad jas fotografuotų tik Orijus?

Nes jis žino, kokius efektus naudoti, kad gautų geriausią rezultatą. Kam svarbu, kad tai neatitinka tikrovės? Niekam!

Instagram - ne tik socialinis tinklas nuotraukoms rodyti, bet ir puikus įrankis joms gražinti. Nereikia žinoti nieko ypatingo, Instagram turi atskirus filtrus, pasirinkite pagal savo skonį.

Snapseed - kiek rimtesnis už Instagram, telefone beveik atstoja legendinį fotošopą ir dar yra nemokamas. Čia labai daug įrankių, galite susikurti savo filtrus, kuriuos vėliau pritaikysite nuotraukoms. Kad rezultatai būtų geri, reikia šiek tiek pasitreniruoti, neperspausti su efektais, ką daug kas daro. 

Phonto - jeigu ant nuotraukos norisi uždėti stilingą užrašą, frazę ar logotipą. Phonto turi labai gražių šriftų, daug skirtingų efektų ir užrašymo būdų.

Susijusios prekės

Komentarai: